ПЛАН

проведения мероприятий в рамках празднования 100-летия со дня образования Белорусской Советской Социалистической Республики в государственном учреждении образования

«Средняя школа № 14 г. Витебска»

Дата,

время проведения

мероприятия

мероприятия

лица за организацию и проведение

12.11.-20.11.2018

Конкурс сочинений

«Сквозь призму столетия»

Средняя школа №14

Учителя русского языка и литературы

24.01. 2019

Единый день информирования «ШАГ»

«История создания БССР»

Средняя школа №14,

10-11 классы,

Фомичёва Я.А., классные руководители

Малые спортивные игры

«Время ярких побед»

Средняя школа №14,

Рогожинская Е.А., Богино В.А.

12.12.

2018- 30.01. 2019

Посещение музеев города

«История БССР»

Музеи города

08.01-31.01.2019

Информационные часы

«Гэта наша з табой гісторыя»

Кабинеты

ГЭТА НАША З ТАБОЙ ГІСТОРЫЯ

1 студзеня 1919 года была заснавана Савецкая Сацыялістычная Рэспубліка Беларусі (ССРБ). Беларускі народ упершыню атрымаў  ўласную дзяржаўнасць з усімі яе атрыбутамі.

За 100 гадоў свайго існавання рэспубліка прайшла складаны і драматычны шлях развіцця, ператварылася з адсталай аграрнай ўскраіны былой царскай Расіі ў высокаразвітую краіну.

X Полацкі з’езд Саветаў рабочых

і салдацкіх дэпутатаў. 1922 год.

Важны этап для далейшага паспяховага развіцця беларускай дзяржаўнасці - гэта перыяд яе існавання ў складзе Савецкага Саюза. БССР - цэлая эпоха ў гісторыі. Рэспубліка праіснавала амаль усё XX стагоддзе і стала падмуркам для сучаснай беларускай дзяржавы. Важныя вехі нашай гісторыі - трагедыя тэрытарыяльнага падзелу ў 1921, уз'яднанне беларускага народа восенню 1939 г., напад нацысцкай Германіі і яе саюзнікаў на СССР, аднаўленне рэспублікі і яе міжнароднае прызнанне пасля Вялікай Айчыннай вайны. Менавіта ў перыяд БССР быў закладзены трывалы грамадска-палітычны, эканамічны і культурны падмурак сучаснай суверэннай Рэспублікі Беларусь.

100 гадоў БССР — гэта 100 гадоў адкрыццяў, дасягненняў, развіцця.